Knygos
Romanai (1921)
Poezija (613)
Pjesės (35)
Vaikams (140)
Kitos (900)
Vartotojams
Jūs esate: svečias
Dabar naršo: 17 (1)
Paieška:
Vardas:
Slaptažodis:
Prisiminti

Facebook Google+ Twitter

Paula

Paula „Klausyk, Paula. Aš tau papasakosiu istoriją, kad tuomet, kai atsibusi, nesijaustum labai pasimetusi. Mūsų šeimos legenda prasideda praėjusio amžiaus pabaigoje...“

Isabel Allende šią knygą pradeda kaip laišką, skirtą savo dukrai, kuri yra panirusi į komą. Novelę Isabel rašo Madrido ligoninėje, besirūpindama savo dukra Paula, nes tiki, kad ji staiga pabus, ir Isabel galės jai viską papasakoti apie jos kilmę.

Isabel Allende yra žinoma pasakojimų rašytoja. Prieš daug metų skaičiau jos novelę „Fortūnos duktė“, taip pat „Tamsiai rusvas portretas“ (originalo kalbomis). Galiu pasakyti, kad abi knygos paliko gerą įspūdį. Taip pat man patiko jos biografinė knyga „Mano susikurta valstybė“. Tuomet sužavėjo rašytojos humoristinis ir sklandus rašymo stilius, kuris retkarčiais paaštrinamas skandalingais ar save menkinančiais anekdotais.

Kadangi pirmiausia perskaičiau „Mano susikurta valstybė“, pirma knygos „Paula“ dalis man buvo tarsi pasikartojimas. Tačiau tai nebuvo blogai, nes skaitymas pasirodė labai malonus. Aš buvau sugraudinta iki ašarų Paulos vyro atsidavimo. Taip pat garsiai juokiausi skaitydama apie Allende kvailiojimus su savo seneliu. Ir aš niekinau bei smerkiau jos daugybę meilės romanų.

Allende pasakoja gražią istoriją nuo savo vaikystės, po to savo mamos vaikystės ir tuomet grąžina skaitytoją prie Paulos lovos, kur ji yra paskendusi sielvarte. Antroji knygos dalis (nors iš tikro knygoje nėra tokio fizinio suskaidymo į dvi dalis) prasideda, kai Paula buvo perkelta iš Madrido ligoninės į Allende namus JAV. Būtent tuomet rašymo maniera visiškai pasikeičia ir baigiasi visas linksmumas.

Čia galima rasti daugybę dvasinių plepalų, daug naujojo amžiaus optimizmo, daug visapusiškos meilės kalbų. Tai kartais nuteikia kiek nuobodžiai, nes dažnai viskas yra perdėta. Netgi jaudinančios emocijos, kurias aš jaučiau, skaitydama ankstesnius puslapius, iš dalies kažkur dingsta kaip didelė prisirpusi sultinga braškė būna padengiama karamelės glaistu.

„Tu miegi jau visą mėnesį. Aš nežinau, kaip tave pasiekti: šaukiu ir šaukiu, bet tavo vardas pasimeta tarp žmonių ir  pranyksta šios ligoninės plyšiuose. Mano sielos ištvermė pamažu dūsta. Liūdesys yra nederlinga dykuma.“

Tai buvo sunki knyga, nes jos aplinkybės tokios skausmingos. Juk Allende, būdama 28-erių metų, energinga, protinga, neseniai ištekėjusi dukra, nugrimzta į komą dėl genetinio sutrikimo, vadinamo porfirija, o pati Allende prie jos lovos ištisus šešis mėnesius rašo Paulos šeimos istoriją tam, kad, kaip pati sako: „Sugrąžintų ją į gyvenimą“.

Allende rašymo stilius yra tiesiog gražus. Tai vingiuojanti atsiminimų istorija, bet vingiavimas yra kryptingas ir niekada neklajoja be tikslo.

„Ilgomis, tyliomis valandomis mane kankina prisiminimai, visi atsirandantys tuo pačiu akimirksniu, lyg mano gyvenimas būtų vienas nesuvokiamas paveikslas. Vaikas ir mergaitė, kokia aš buvau, moteris, kokia esu dabar, senutė, kuria būsiu, visa tai lyg tas pats vanduo vienoje skubančioje srovėje.“

Iš tikrųjų knygos pradžia yra daug stipresnė nei pabaiga, nes nuo ypatingos pradžios knyga pereina prie gana slogios pabaigos. Visgi tai yra geras, lengvai skaitomas kūrinys.

Šią Isabel Allende knygą ant savo lentynos laikiau beveik metus. Nežinau, kas mane taip ilgai sulaikė nuo jos skaitymo, bet džiaugiuosi, kad pagaliau perskaičiau. Tai liūdna, miela knyga. Allende yra istorijų pasakojimo meistrė, o šie atsiminimai mano akyse ją pastūmėjo į naują lygį. Tikrai ruošiuosi įsigyti dar keletą šios autorės knygų ir jomis papildyti savo biblioteką.
Monika Žiūkaitė
2011-03-15
 
Kita informacija
Recenzento
vertinimas:
Tema: Romanai
Leidykla: Alma littera
Leidimo vieta: Vilnius
Leidimo metai: 2009
Vertėjas (-a): Valdas V. Petrauskas
Puslapių: 432
Kodas: ISBN 9955-38-386-4
Daugiau informacijos »
 
 
Norint komentuoti, reikia prisijungti
Įvertinimas:
Balsų: 0
 
Knygų recenzijos

Čia gyvena krepšinis

Lietuva ir apie Lietuvą