Knygos
Romanai (1919)
Poezija (613)
Pjesės (35)
Vaikams (138)
Kitos (909)
Vartotojams
Jūs esate: svečias
Dabar naršo: 9 (0)
Paieška:
Vardas:
Slaptažodis:
Prisiminti

Facebook Google+ Twitter

Partizanų karas

Partizanų karas Net keista, kad knyga išėjo tik dabar, – atrodė, jog atsiminimai apie partizanų karus yra vienas populiariausių žanrų dabartinėje Lietuvoje. Tačiau pasipriešinimo teorija – visai kas kita, juo labiau kad, ją pritaikius, Che Guevarai pavyko nugalėti Lotynų Amerikos revoliucijos priešus. Kas iš to išėjo – apie tai kita kalba…

Legendinis vadas dabar ypač madingas: jį mėgsta ir namudiniai filosofai, ir hipiai, ir aktyvūs anarchistai, ir kino režisieriai… Iš jo gyvenimo semiamasi tarsi iš šulinio. Kol kas užtenka visiems, pradedant marškinėlių pardavėjais ir baigiant radikalios krypties socialiniais veikėjais. Bet, kaip sakė pats Che, „geriau nepriskirkime jam vieno vaidmens ar neįvilkime jo į formą – kitaip tariant, nenužudykime jo“ (p. 9).

Negyvenusiems Tarybų Sąjungos laikais knygos retorika gali pasirodyti juokinga: „imperialistinis priešas“, „engėjai“, „liaudies kova“… Kita vertus, TV ir radijo laidose gausiai vartojami vadybos ir ekonomikos terminai irgi ne ką geresni.

Che rašo glaustai, abstrakčiai, apibendrintai, dažnai taiso, pateikia ir kitų šalių patirties pavyzdžių, parodydamas puikias istorijos žinias. Jaučiamas jo nuoširdus patriotiškumas ir tikrojo „liaudies numylėtinio“ papras­tumas: vadas rūpinasi net kovotojų aprangos smulkmenomis ir nuolat primena, kad tik vietos gyventojų parama garantuoja partizanų pergalę. Juk visų pirma partizanai yra visuomenės reformuotojai, todėl būtina gerbti vietinių gyventojų mentalitetą (šiuos žodžius reiktų iškalti sienoje prie G.Busho jaunesniojo lovos).

Che yra labai praktiškas: viską suskirsto į tipus, kariuomenėje įprastam bukam įsakymų vykdymui nuolat priešpriešina gudrumą ir taktikos kaitaliojimą. Pasirodo, galima suburti net „miesto partizanų“ būrius, o su sužeistu priešu reikia elgtis rūpestingai ir pagarbiai. Be to, partizanų kovoje ypač svarbūs „moteriški“, buitiniai rūpesčiai: „viena iš partizano būrių problemų ta, kad tie, kurie vykdo užduotis, niekina bet kokį nekarišką darbą ir nuolat bando išvengti šių užduočių“ (p.105).

Tiesa, skaitant akys truputį pavargo nuo senamadiško smulkaus šrifto, bet buvo smalsu. O mokytojoms, besibaiminančioms, kad prisiskaitę tokių knygų paaugliai ims plakti Molotovo kokteilius, galima priminti, jog ne visos kartos gyvena pagal knygas.
Aleksandra Fomina
2007-10-02
 
Kita informacija
Tema: Kitos
Leidykla: Kitos knygos
Leidimo vieta: Kaunas
Leidimo metai: 2007
Vertėjas (-a): Aušra Simanavičiūtė, Kasparas Pocius
Puslapių: 168
Kodas: ISBN 978-9955-640-33-2
Daugiau informacijos »
 
 
Norint komentuoti, reikia prisijungti
Įvertinimas:
Balsų: 0
 
Blogas komentaras Rodyti?
2007-10-15 17:31
Faustina
viva kuba
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2007-10-02 17:33
Jugo_Džiova
Reiks paskaityti :)
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Knygų recenzijos

Čia gyvena krepšinis

Lietuva ir apie Lietuvą