Knygos
Romanai (1924)
Poezija (620)
Pjesės (34)
Vaikams (140)
Kitos (905)
Vartotojams
Jūs esate: svečias
Dabar naršo: 2 (1)
Paieška:
Vardas:
Slaptažodis:
Prisiminti

Facebook Twitter





Kas kiemely daros

Kas kiemely daros Tai pirmoji serijos „33 eilėraščiai“ knyga, kurioje sudėti 33 gražiausi poeto Kazio Jakubėno eilėraščiai vaikams. Seriją apipavidalino ir šio leidinio iliustracijas piešė Sigutė Chlebinskaitė.

Poeto Kazio Jakubėno gyvenimas buvo neilgas: poetas gimė 1908 m. sausio 28 d., o mirė 1950 m. sausio 8 d. Augo buvusiame Kaušiškių vienkiemyje netoli Biržų. Turėjo penkis brolius ir dvi seseris. Šviesiausi Kazio Jakubėno vaikystės atsiminimai yra apie Papilio pradžios mokyklą, kurioje jo mokytoju buvo poetas Kazys Binkis – tas pats, kuris parašė „Joną pas čigonus“, „Meškeriotoją“, „Kiškių sukilimą“ ir kitus smagius kūrinius vaikams. Mokytis Jakubėnų Kaziukui patiko, bet retkarčiais jis pridarydavo rūpesčių mokytojui. Sykį vienas klasės draugas išmušė langą. Kaziukas tuo metu buvo klasėje ir viską matė. Kadangi kaltininkas pats neprisipažino, mokytojas pareikalavo, kad Kaziukas pasakytų, kas tai padarė. Bet Kaziukas draugo vardo nepasakė. Supykęs mokytojas paliko Kaziuką po pamokų. Šis baisiausiai įširdo, pabėgo iš mokyklos ir nutarė daugiau į ją nė kojos nekelti. Po trijų dienų mokytojas atėjo į namus jo ieškoti. Tada Kaziukas įsiropštė į kriaušę ir joje pasislėpė. Bet mokytojas jį surado, liepė lipti žemyn, čiupo už ausies ir taip nusitempė atgal į mokyklą. Štai koks griežtas mokytojas buvo Kazys Binkis! Bet mokiniai jį mylėjo. Nusižiūrėjęs į mokytoją, eilėraščius rašyti pabandė ir Jakubėnų Kaziukas.

Paūgėjęs Kazys Jakubėnas mokėsi Biržų gimnazijoje, o ją baigęs 1928 m. atvyko į Kauną ir įstojo į universitetą. Tačiau teisininku, kaip norėjo, netapo. Tik metus pasimokęs, jis buvo suimtas ir įkalintas. Nelaisvėje poetas yra praleidęs nemaža metų - kalėti jam teko ir nepriklausomos Lietuvos Respublikos, ir sovietiniais laikais. Bet Kazys Jakubėnas nebuvo nusikaltėlis. Tiesiog jo politinės pažiūros, o dar labiau – eilėraščiai suaugusiems, kuriuose jis piktinosi paprastiems žmonėms daromomis skriaudomis, nepatiko nė vienai valdžiai. To pakako, kad poetas atsidurtų kalėjime. Antrojo pasaulinio karo metais, Vokietijai okupavus Lietuvą, Kazys Jakubėnas slapstėsi, kad hitlerininkai nesušaudytų. Po karo poetas gyveno Kaune.

Kazys Jakubėnas yra išleidęs keletą poezijos rinkinių suaugusiems, bet šiandien jie ne tokie populiarūs. Kas kita – Kazio Jakubėno eilėraščiai vaikams. „Birutėlė šeimininkė“, „Pelės“, „Katinėlis“, „Gandro liga“ ar kitus eilėraščius atmintinai moka ne vienas, kas vaikystėje skaitė šio poeto knygas.

Rašyti vaikams Kazys Jakubėnas mokėsi iš lietuvių liaudies vaikų dainų, todėl daugelį jo eilėraščių norisi dainuoti ir vadinti dainelėmis. Kiti eilėraščiai primena pasakas apie gyvūnus. Tiesa, skaitant Kazio Jakubėno poeziją eilėraščiuose pasitaiko gimtąja poeto tarme sukirčiuotų ar dabar nebevartojamų žodžių. Tačiau norisi tikėti, kad šie nedideli nesklandumai nesukliudys pamėgti poeto. Gal kai kurie jo eilėraščiai įstrigs ir į tavo atmintį.
Gražina Skabeikytė-Kazlauskienė
2005-11-19
 
Kita informacija
Tema: Vaikams
Leidykla: Gimtasis žodis
Leidimo vieta: Vilnius
Leidimo metai: 2003
Daugiau informacijos »
 
 
Norint komentuoti, reikia prisijungti
Įvertinimas:
Balsų: 1 Kas ir kaip?
 
Blogas komentaras Rodyti?
2005-11-19 16:17
Gaspadorylazz
proud to be born in Biržai :)
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Knygų recenzijos

Čia gyvena krepšinis

Lietuva ir apie Lietuvą