Knygos
Romanai (1924)
Poezija (620)
Pjesės (34)
Vaikams (140)
Kitos (904)
Vartotojams
Jūs esate: svečias
Dabar naršo: 14 (2)
Paieška:
Vardas:
Slaptažodis:
Prisiminti

Facebook Twitter





Eilėraščiai

Eilėraščiai Vokiečių poetas Fridrichas Hiolderlinas, gimęs Švabijoje, savo poezijoje išplėtojo dvi temas: poetas ir gamta bei poetas ir dievai. Jo poezija primena amžinos vaikystės persmelkto žmogaus, kuris iš krištolo skaidrumo bokšto žvalgosi į žemę, stengdamasis perteikti gamtos ir dievybės vienovę, didingą grožį ir išmintį, jausmus. Nusiraminimo ieškojimas vaikystėje pabrėžia poeto vienišumą ir dieviškojo pasaulio ieškojimą, dievų ir gamtos grožio tapatinimą su poetiniais išgyvenimais. Pats poetas yra tarsi nuošaliai stovinti dieviškojo pasaulio dalis, žiūrinti susižavėjimo pilnomis akimis į žemę. Tai pasaulio stebėjimas tarsi svetimomis akimis iš tam tikro nuotolio, lyg jį stebėtų Antikos dievai ar pats Kristus, persikūnijęs į poetą: šaltai ir skaisčiai. Tai ieškojimas emocine, o ne išorine prasme kito pasaulio, kuris taptų lyg atsvara kasdienybei. Dievas Hiolderlino suvokiamas ne kaip absoliutas. Jis visame kame mato pasaulio dieviškumą – vienovę, vienį. Ir tą vienovę, vienį poetas pirmiausia įžiūri Kristuje, kuris yra vienintelė tikra jo skausmingai suvokta dievybė. Iki Kristaus apmąstyti Antikos dievai yra tarsi pirminis ėjimas į tą vienatinę dievybę.

Hiolderlino poezija glaudžiai susijusi su jo gyvenimo laikotarpiais: vaikyste, studijų evangelikų seminare ir mokytojavimo bei kelionių metais. Daug apie poetą pasako ir jo draugai bei bendražygiai: Fridrichas Šelingas ir Georgas Hegelis, dar vėliau – Fridrichas Šileris.

Didelę reikšmę jo gyvenimui ir kūrybai suteikia poeto pirmoji meilė Luizai Nast, su kuria susitikti jis skubinasi keliaudamas pėsčiomis, nueidamas per dieną neįtikėtiną daugybę kilometrų, bei vėliau nežemiški ryšiai su jauna bankininko žmona Susete Gontard, kurios namuose jis moko vaikus. Visi tie laikotarpiai atsispindi jo brandžiausiuose eilėraščiuose: „Duona ir vynas“, „Hiperiono likimo giesmė“, „Kai aš buvau berniukas...“, „Menono raudos Diotimai“, „Sugrįžimas namo“, „Vakaro fantazija“, „Keleivis“ ir kt.

Šioje knygoje sudėtos ir vokiškai, originalo forma parašytos poeto eilės, ir lietuviški vertimai, todėl galima palyginti įvairių poetų vertimus. Tad palyginkime trijų poetų verstą eilėraščio „Pusė amžiaus“ pirmąjį stulpelį.

Jonas Juškaitis:

Geltonom kriaušėm apkibę
Ir pilni erškėtrožių
Krantai ežere.
Jūs mielos gulbės,
Ir jūs neriat galvas
Nuo bučinių
Lyg į šventintą vandenį
.

Henrikas Nagys:

Su kriaušių kekėm svyra,
Su laukinėm rožėm
Šalis ežeran:
Jūs puikios gulbės,
Nuo bučinių apsvaigę,
Paneriat galvas
Į šventą ir skaidrią gelmę
.

Alfonsas Nyka-Niliūnas:

Su kriaušėm geltonom,
Pilna laukinių rožių, kybo
Šalis ežere,
O grakščios gulbės,
Nuo bučinių apsvaigę,
Jūs paneriate galvas
Šventai blaiviam jo vandeny
.

Hiolderlinas yra didžiulė paslaptis tiek gyvenime, tiek kūryboje. Pats poetas nutolęs ir didis šaltai ir skaidriai žvelgia į pasaulį iš savo aukštumų. Pasitraukęs iš žmonių pasaulio, jis tarsi angelo žvilgsniu žvelgia į žemę, jos gamtos grožį, jos dievišką didybę ir gelmes taip išskirtinai, kaip tik sugebėjo šis didis poetas ir žmogus.
2005-03-09
 
Kita informacija
Recenzento
vertinimas:
Tema: Poezija
Leidykla: Aidai
Leidimo vieta: Vilnius
Leidimo metai: 1995
Vertėjas (-a): G. Beresnevičius, A. Churginas, A. Gailius, J. Juškaitis, H. Nagys, A. Nyka-Nyliūnas, A. E. Puišytė, B. Rutkauskienė, A. Tyruolis
Puslapių: 236
Kodas: ISBN 9986-590-05-1
Daugiau informacijos »
 
 
Norint komentuoti, reikia prisijungti
Įvertinimas:
Balsų: 13 Kas ir kaip?
 
Blogas komentaras Rodyti?
2010-11-05 10:56
Lillit
dar kartą įsitikinu - eiles geriausia skaityti originalo kalba..
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2005-03-09 17:10
Bangpūtys
Pirmąkart vienoj vietoj perskaičiau trijų autorių vertimus - nustebino.
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2005-03-09 15:21
Gaspadorylazz
Brandu.
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Knygų recenzijos

Čia gyvena krepšinis

Lietuva ir apie Lietuvą