Knygos
Romanai (1922)
Poezija (614)
Pjesės (35)
Vaikams (140)
Kitos (900)
Vartotojams
Jūs esate: svečias
Dabar naršo: 24 (3)
Paieška:
Vardas:
Slaptažodis:
Prisiminti

Facebook Google+ Twitter

Be kraujo

Be kraujo Vieno garsiausių šiuolaikinio italų rašytojo A.Baricco romanas “Be kraujo” metaforiškai atspindi knygos pavadinimo esmę.

Knyga padalinta į du periodus, net ne periodus, o scenas. Taip netgi ir vadinasi jo skyriai – “Vienas” ir “Du”.

Knyga labai lengvai skaitosi, veiksmas vyksta neužsitęsdamas, tad net neduoda atsikvėpti beskaitant, jos norisi dar ir dar, kol baigi ir gailiesi, kad tai truko taip trumpai, o išgyvenai tokį ilgą gyvenimo periodą, knygos herojų atžvilgiu.

Pirmoji scena – krauju apipilta. Žiaurios mirtys, karas dėl savų įsitikinimų, karas, neturintis prasmės, tik viską užliejantis kraujo banga. Čia veiksmas vyksta vesterniškojo tipo veiksmu: grupelė žmonių įsiveržia į vieno žmogaus rančą, ten įvyksta susišaudymas, liejasi kraujas. Štai ką ir norėjau dabar akcentuoti, kad pirmoji dalis visiškai priešinga knygos pavadinimui. Šioje scenoje daugybė smurto, kraujo, žiaurus vaiko sušaudymas ir to pasekmių (t.y. viso to vaizdo) aprašymas – tikrai šiurpus.

Bet čia slypi vienas išskirtinis dalykas: rančos savininko duktė. Ji tėvo paliepimu buvo paslėpta ir toji jos slėptuvė - tarsi visiškai atskiras jos pasaulėlis nuo veiksmo, kuris vyksta išorėje. Viską girdėdama, ji guli susigūžus į kamuoliuką ir tarsi pasineria į savas mintis, galbūt nesąmoningai nenorėdama pripažinti vykstančių įvykių.

Taigi, vyrai iššaudo beveik visa šeimą – tėvą ir mažametį sūnų. Tačiau įsiveržėliai žino, kad kažkur turi būti ir mergaitė – prasideda jos paieškos. Vienas iš žmonių galiausiai ją suranda, BET: veiksmas stabteli akimirkai – jų akys susitinka, žudiko jausmuose kažkas darosi ir jis nesugeba nužudyti mergaitės, tai galėčiau pavadinti vienu iš psichologiškai esmingiausių momentų šioje (pirmoje) knygos dalyje: susirietusi į kamuoliuką silpna būtybė ir visa galintis, bet nedarantis to, ką galėtų padaryti – nužudyti tą būtybę, kuri yra silpna savo išvaizda, bet stipri žinojimu, ir galingasis pasiduoda silpnumui – palieka ją gyvą, pats tuo pačiu pasilikdamas nežinomybėje. Nežinomybėje į ateitį – jų būsimame susitikime, nes mergaitei lemta sutikti savo šeimos žudiką ir jos likimo teisėją, žmogų, kuris paliko ją gyvą, pats likdamas nežinioje bei abejonėse.

Dviejų žmonių susidūrimas, jų svarbus gyvenimo akibrokštas, pakeičiantis jų likimus. Visą knygą tiesiog galėčiau apibūdinti kaip dviejų asmenybių karą dėl gyvenimo, išlikimo, dėl keršto, kurio negali būti, karą netiesiogine šio žodžio prasme, tai vyksta jų viduje, tik labai užslėpta vaizduojant akivaizdžius jų gyvenimų įvykius. Taigi pirmoji kūrinio dalis – kruvina, tačiau lemtinga, dėl pagrindinių veikėjų susidūrimo, jų psichologinės būsenos staigaus pokyčio ir akivaizdaus gyvenimų pokyčio taip pat.

Antroji dalis – atomazga, pirmoje dalyje įvykusios užuomazgos. Čia atsiskleidžia tikri jausmai, užslopintos viltys, abejonės bei baimės. Meilė – visiškai neteisėta, jei galima taip pavadinti, nes tai kartu ir keršto troškimas bei abejonės. Tik kas stipresnė – netikėta ir senai uždegtoji meilės liepsnelė ar vis dar rusenantis, nors kaskart labiau blėstantis, keršto lauželis? Susidūrus šiems dviems jausmams – gimsta visiškai netikėta situacija, kuri šokiruoja savo netikėtumu.

Didelę įtaką knygoje vykusiems įvykiams turėjo dviejų atskirų būtybių mąstymas, jų įsitikinimai, bei savo tiesos turėjimas ir tuo pačiu jų bendra sąsaja. Taigi vėl tas pats klausimas, kas juos labiau sieja? Baigiamasis akordas užbaigia knygą, šiek tiek nustebindamas skaitytoją - grįžimas į pradžią, tik be kraujo.
2004-05-12
 
Kita informacija
Recenzento
vertinimas:
Tema: Romanai
Leidykla: Alma littera
Leidimo vieta: Vilnius
Leidimo metai: 2004
Vertėjas (-a): Pranas Bieliauskas
Puslapių: 96
Kodas: ISBN 9955-08-376-X
Daugiau informacijos »
 
 
Norint komentuoti, reikia prisijungti
Įvertinimas:
Balsų: 8 Kas ir kaip?
 
Blogas komentaras Rodyti?
2006-12-03 20:08
Šnai Šnai
Knyga tikrai gera, recenzija irgi "pusė velnio"
:D
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2005-11-21 20:34
Svajuko Dramblionės
Knyfga patiko, recenzija irgi nebloga......  galeciau balsuoti, bet.......... :)
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2005-04-17 14:27
cheap
labai gera knyga:) o ir recenzija nera tokia jau prasta:)
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2004-05-15 20:54
Nendrelė
zaisk , rasykas tam ir yra. nekreipk demesio.
nors yra klaideliu.
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2004-05-13 23:32
Skylutė
Iš tikrųjų - dėkoju už pastabas, jos man pravers, jei dar kartą bandysiu rašyti recenziją - tikrai ačiū:)
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2004-05-13 21:51
justickis
Aha, tikrai recenzijas gali rašyti ne tik profesionalai, bet jas vis tiek reikia rašyti vengiant klaidų... :) Labai daug bendrai pasakytų dalykų, tinkančių ir kitiems tekstams... gana prastas stilius... :)
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2004-05-13 15:54
Skylutė
Šioje svetainėje niekur neminima, kad recanzijas gali rašyti tik profesionalai, o gal ką pražiopsojau?:)
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2004-05-13 13:43
fryla
baigiamasis akordas uzbiagia knyga. stiliaus klaida. pradzioj skaiciau tarsi atpasakojima. tai kas po galais cai yra? recenzija, kurios paaskirtis supazindinti su knyugos esme nesaliskai, o ne pasakoti jos turini. antra recenzijos puse si9ek tike gereja. vietomis perdaug abstraktumo,, sinonimu. o pradzioje tyas kraujas, kraujas ir dar kart kraujas kartojamas pernelyk daug kartu. jei jo gausybes recenzistas nesugeba perteikti vienu sakiniu, o bando isgauti efekta tik kartojamas zodi daygybe kartu, tarsi kuo daugiau kartu bus jis istartas, tuo stipriau jis atspindes savo gausuma knygoje, tai nei recenzistas, nei recenzija, nera geri. recenzija- neatliko savo priedermes del recenzisto nesugebejimo su ja susikalbeti.

o knyga gera. skaiciau ir man patiko. manau, kad tokia knyga verta kitokios recenzijos. visgi raso ne profesionalai. tebunie. tobulejame.
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Knygų recenzijos

Čia gyvena krepšinis

Lietuva ir apie Lietuvą