Knygos
Romanai (1924)
Poezija (620)
Pjesės (34)
Vaikams (140)
Kitos (904)
Vartotojams
Jūs esate: svečias
Dabar naršo: 15 (2)
Paieška:
Vardas:
Slaptažodis:
Prisiminti

Facebook Twitter





Ar vyrai sugebės? Vyrai ir lyčių lygybė: Šiaurės šalių patirtis

Ar vyrai sugebės? Vyrai ir lyčių lygybė: Šiaurės šalių patirtis Ar vyrai sugebės? Šiandien šis klausimas įgavo naują prasmę: ar vyrai sugebės drauge su moterimis, kaip lygūs?

Tarkim, ar gali vyrai padėti suderinti darbą ir šeimyninį gyvenimą? Koks yra vyrų požiūris į „lyčių aspekto integravimo strategiją“? Kokios yra vyrų galimybės, kai kalbame apie bendrus lyčių lygybe pagrįstos visuomenės raidos poreikius?

Vyrai ir lyčių lygybė yra svarbus ir sudėtingas klausimas, su kuriuo dabar susiduria visas pasaulis. Norint į jį tinkamai atsakyti, reikia išnagrinėti daugybę skirtingų idėjų ir požiūrių. Ši knyga kaip tik ir ėmėsi šio darbo norėdama išsiaiškinti, kas būtų, jei vyrai ir moterys gyventų lyčių atžvilgiu lygioje visuomenėje, kur nėra jokios diskriminacijos, pagrįstos socialine ar biologine lytimi.

Knygoje analizuojama Šiaurės šalių – Danijos, Suomijos, Islandijos, Norvegijos ir Švedijos – patirtis. Šiame regione vyrų ir lyčių lygybės tema nagrinėjama nuo dvidešimto amžiaus devintojo dešimtmečio; vyriausybė netgi inicijavo „vyrų vaidmens“ komitetus bei darbo grupes, o pačią temą iškėlė Šiaurės šalių Ministrų taryba.

Šiaurės šalys nėra vienintelės. Panašios tendencijos ryškėja Europoje ir kituose regionuose. Vyrų ir maskulinizmo studijos atsirado tokiose šalyse kaip JAV, Australija ir Jungtinė Karalystė. Pirmieji tyrimai atliekami Pietų Afrikoje, Lotynų Amerikoje ir kituose regionuose. ES neseniai parėmė du vyrų ir lyčių lygybės projektus: „Kritiniai Europos vyrų tyrimai“ ir „Darbas keičia lytį“.

Tačiau ryšys tarp politikos lygmens ir socialinės gerovės raidos Šiaurės šalyse yra daugeliu atvejų unikalus. Be to, čia moterys sudaro nemenką darbo jėgos dalį, jos gausiai dalyvauja politikoje, ir apskritai čia nemažai dėmesio skiriama lyčių lygybei bei galimybėms. Lyčių atžvilgiu šis regionas primena socialinę laboratoriją. Neverta stebėtis, kad pirmoji pasaulyje „moterų vyriausybė“, kuriai vadovavo Gro Harlem Brundtland, buvo išrinkta būtent čia (1986 m. Norvegijoje}.

Šios knygos pagrindą sudaro 2000 m. išleista Šiaurės šalių studija; tiesioginis jos pavadinimo vertimas skambėtų taip: ,,Ar vyrai gali? Vyrai ir lyčių lygybė profesiniame gyvenime“. Studijos pagrindą sudaro pokalbiai ir susitikimai su tyrinėtojais, profsąjungų atstovais bei profesinio gyvenimo specialistais kiekvienoje iš penkių Šiaurės šalių.

Angliška knygos versija buvo išplėsta ir peržiūrėta. Iš esmės ji yra nauja knyga, parašyta tarptautiniam skaitytojui. Tekste aprašytos Šiaurės šalių patirtys bei jų istorinis ir kultūrinis kontekstas. Kviečiu skaitytoją patyrinėti čia keliamas problemas, susipažinti su naujomis idėjomis, argumentais ir perspektyvomis bei juos analizuoti. Nors čia daugiau dėmesio skiriama tyrimams ir teorijai, ypač tyrimams lyčių ir darbo/šeimos srityse, „taikomasis“ Šiaurės šalių studijos pobūdis buvo išlaikytas ir išplėtotas.

Aš remiuosi gilia intelektualine tradicija, kuri nėra gerai pažįstama likusiam pasauliui. Kalbos ir kultūrinis barjeras gali būti didesnis, nei atrodo iš pirmo žvilgsnio. Norėdamas objektyviai įvertinti tekstą skaitytojas turėtų remtis kitais panašiais šios srities darbais. Tačiau teisybės dėlei turėčiau pasakyti, kad tokių darbų dar nėra. Siaurės šalių regionas pradėjo tipines apklausas vyrų ir maskulinizmo tyrimų srityje dar devintajame dešimtmetyje, geru dešimtmečiu aplenkdamas likusį pasaulį (tarkim, Vokietijoje panašaus pobūdžio tyrimai pradėti vykdyti tik dešimto dešimtmečio pabaigoje). Po šių apklausų buvo atlikta daugybė nedidelių kokybinių studijų. Labiau išryškėjo naujos pokyčių formos. Vyrų ir moterų santykių pokyčiai, turintys teigiamą poveikį lyčių lygybei, gali reikštis įvairiomis formomis.

Knygoje pateikiamas pokyčių modelis nėra grynai „šiaurietiškas“ ir gali būti pritaikytas kituose regionuose, nors realus modelio turinys gali ir keistis Šiaurės šalių atveju svarbiausia tema yra globos reiškinys. Kitiems regionams gali būti aktualesnės kitos problemos, tarkim, taika ar ekonominė plėtra. Modelį sudaro ryšys su gyvenimu ir požiūris į lyčių santykius. Jis gali būti taikomas įvairiuose kontekstuose siekiant nustatyti lyčių galimybes ir paskatinti vyrus tapti aktyviais socialinės kaitos subjektais. Čia ir slypi pagrindinė mintis arba viltis atsakant į klausimą „Ar vyrai sugebės?"

„Modernūs vyrai išsiplėtusioje Europoje: pažangių lyčių lygybės strategijų plėtra“ – tai tarptautinis projektas, vykdomas kaip Bendrijos lyčių lygybės pagrindų strategijos (2001 – 2005) programos dalis. Jo tikslas – paraginti vyrus imtis tėvystės atostogas; skatinti juos aktyviai dalyvauti auginant, prižiūrint, auklėjant vaikus; propaguoti šiuolaikišką neagresyvaus vyro įvaizdį; keisti stereotipinį požiūrį į moterų ir vyrų vaidmenis visuomenėje.

Lygių galimybių plėtros centras – tai 2003 m. įkurta nevyriausybinė organizacija, kuri iš dalies tęsia Atviros Lietuvos fondo Moterų programos (1997 – 2002) veiklą ir įgyvendina su lygių galimybių plėtra susijusius projektus. Jos tikslai: šviesti ir informuoti visuomenę apie lygių galimybių politikos įgyvendinimą Lietuvoje ir Europos sąjungoje; ugdyti visuomenės toleranciją ir nepakantumą žmonių diskriminacijai dėl jų lyties, amžiaus, etniškumo, seksualinės orientacijos, negalios; siekti socialinės atskirties mažinimo; plėtoti ir populiarinti lygių galimybių idėjas, keičiant stereotipinius moterų ir vyrų bei įvairių atskirties grupių įvaizdžius visuomenėje.
2005-11-16
 
Kita informacija
Tema: Kitos
Leidykla: Apostrofa
Leidimo vieta: Vilnius
Leidimo metai: 2005
Vertėjas (-a): Jūratė Juškienė
Puslapių: 232
Daugiau informacijos »
 
 
Norint komentuoti, reikia prisijungti
Įvertinimas:
Balsų: 0
 
Knygų recenzijos

Čia gyvena krepšinis

Lietuva ir apie Lietuvą