Rašyk
Eilės (78093)
Fantastika (2304)
Esė (1552)
Proza (10908)
Vaikams (2712)
Slam (73)
English (1198)
Po polsku (369)
Vartotojams
Jūs esate: svečias
Dabar naršo: 10 (3)
Paieška:
Vardas:
Slaptažodis:
Prisiminti

Facebook Twitter





Vilniaus universiteto biblioteka išlaikys savo statusą

2003-02-01
Vilniaus universiteto (VU) biblioteka išlaikys valstybinės reikšmės bibliotekos statusą ir toliau bus finansuojama iš bendrojo VU biudžeto. Atsižvelgus į bibliotekininkų pastabas, šis finansavimui įtakos neturintis bibliotekų statusas išskirtas ir naujos redakcijos Bibliotekų įstatymo projekte.

Pristatydamas įstatymo projektą, Kultūros ministerijos sekretorius Rolandas Kvietkauskas sakė, kad 2003 m. bus patobulinta bibliotekų teisinė bazė, bibliotekos bus statomos, modernizuojamos ir kompiuterizuojamos.

Ankstesnės redakcijos Bibliotekų įstatymas, galiojantis nuo 1995 m., nustato Lietuvos bibliotekų sistemą, ryšius tarp jų, finansavimą bei reguliavimą, apibūdina Lietuvos bibliotekų fondą ir jo apsaugą.

Naujoje šio įstatymo redakcijoje yra tikslinama bibliotekų sistema - numatoma viena nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka, apskričių, savivaldybių viešosios bibliotekos, mokslo įstaigų ir akademinė bibliotekos, švietimo įstaigų, specialiosios ir kitos mažesnės bibliotekos. Ministerijos duomenimis, iš viso Lietuvoje veikia 3 944 bibliotekos.

Įvertinusi valstybinės reikšmės statusą turinčių bibliotekų vietą, Kultūros ministerija teigia, jog šis statusas nėra „kažkokia karūna“, bet „turi tam tikrų finansinių ir teisinių pasekmių“. Pasak susirūpinimą spaudoje išreiškusio Vilniaus universiteto rektoriaus Benedikto Juodkos, atsisakius valstybinės reikšmės statuso, 1570 m. įkurta ir apie 6 milijonus knygų sauganti VU biblioteka, ir taip gaunanti skurdų finansavimą, būtų prilyginta apskričių bibliotekoms.

Atsižvelgiant į bibliotekininkų pastabas, valstybinės reikšmės statusas, pasak R. Kvietkausko, bus išlaikomas ir naujajame Bibliotekų įstatyme. Šį statusą išlaikanti Vilniaus universiteto biblioteka ir toliau gaus valstybės finansavimą per Vilniaus universiteto biudžetą, o ne atskira eilute.

Įstatymo rengėjai tikisi, kad valstybinės reikšmės bibliotekų išskyrimas įstatyme užtikrins ir tinkamą jų finansavimą, be to, jos neturėtų būti savo specifinio bibliotekų tinklo metodinis centras. Įstatyme išplėtotas Nacionalinės bibliotekos skyrius, įvardytos šios bibliotekos funkcijos. Be to, naujai redaguotame įstatyme pirmą kartą bus skyrius, įvardijantis Nacionalinį publikuotų dokumentų fondą, kuriame kaupiami visi Lietuvoje paskelbti spaudiniai ar kitokios formos dokumentai, t.y. privalomi jų egzemplioriai. Šis fondas taip pat kaupia ir saugo nacionaliniu paveldu laikomus dokumentus.

Naujos redakcijos įstatyme nauja ir tai, kad keičiasi apskričių viešųjų bibliotekų steigėjas - juo bus nebe Kultūros ministerija, o apskrities viršininko administracija. Šiemet vyks parengiamieji bibliotekų perdavimo darbai. Kultūros ministerija iki šiol buvo penkių apskričių - Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių ir Panevėžio - bibliotekų stengėja. Likusių apskričių bibliotekomis taps viešosios bibliotekos. Be to, atsižvelgiant į Vietos savivaldybių įstatymą, kiekvienoje savivaldybėje turės būti viešoji biblioteka, teiksianti informacines paslaugas visuomenei. Pasak R. Kvietkausko, 2003 m. pradedama įgyvendinti pernai priimta Bibliotekų modernizavimo programa 2002-2009 metams. Šiemet baigiama Nacionalinė M. Mažvydo bibliotekos priestato statyba - baigiamiesiems darbams skirta per 10 mln. Lt. Toliau bus statomas modernus Klaipėdos apskrities viešosios bibliotekos pastatas - šiemet darbams skiriama 2,5 mln. Lt. Kitąmet bus pradėta Panevėžio apskrities viešosios bibliotekos naujo pastato statyba ir senojo rekonstrukcija. Lėšų taip pat skiriama Alytaus, Elektrėnų, Varėnos savivaldybių viešųjų bibliotekų rekonstrukcijai.

Kultūros ministerija šįmet vėl skelbs konkursą bibliotekų kompiuterizavimui, šiam tikslui numatoma 400 tūkst. Lt. 1 mln. Lt skiriama Lietuvos integruotos bibliotekų informacinės sistemos (LIBIS) plėtrai. Į šią sistemą įsijungė jau per 30 šalies bibliotekų.

Savivaldybių viešųjų bibliotekų fondams komplektuoti skiriama per 2 mln. 300 tūkst. Lt. Ministerija taip pat skirs lėšų bibliotekų situacijos analizei ir tyrimams, apie 6 tūkst. - naujoms darbo vietoms bibliotekose.


 
 
 
Norint komentuoti, reikia prisijungti
 
Čia gyvena krepšinis

Lietuva ir apie Lietuvą