Rašyk
Eilės (78094)
Fantastika (2304)
Esė (1552)
Proza (10908)
Vaikams (2712)
Slam (73)
English (1198)
Po polsku (369)
Vartotojams
Jūs esate: svečias
Dabar naršo: 14 (1)
Paieška:
Vardas:
Slaptažodis:
Prisiminti

Facebook Twitter





„Mūsų knyga“ pristato šiuolaikinius Švedijos moterų romanus

2006-03-19
Vasario 23-iąją, pirmąją 2006 m. Knygų mugės dieną, skirtą bibliotekoms, leidykla „Mūsų knyga“ pakvietė į šiuolaikinių švedų romanų, sukurtų moterų, serijos pristatymą. Seriją pradėjo Marete’s Mazzarellos knyga Neištikimybės vilionės, išversta bei šio renginio metu plačiau aptarta Sigutės Radzevičienės.

„Mūsų knygos“ planuojamą romanų ciklą turėtų sudaryti dešimt knygų, kurias apie moterų pasaulį sukūrė pačios moterys. Leidėjai sakė, kad planuoja išleisti po dvi ar tris knygas per metus, taigi visa serija turėtų pasirodyti per trejus ketverius metus.

Kalbėdama apie tai, kodėl pristatant šiuolaikinę švedų literatūrą pasirinkti būtent moterų rašytojų kūriniai, S. Radzevičienė pabrėžė, kad moterų kūryba Švedijoje ir apskritai Skandinavijoje užima ypatingą vietą. Moterys rašo daug, įvairiomis temomis, jų tekstai yra skirtingos kokybės ir žanrų: nuo moterų psichologiją analizuojančių knygų iki šmaikščių, lengvesnio turinio knygų laisvalaikiui. Renkantis verstinas knygas, svarbiausias kriterijus, be tekstų kokybės, buvo žanrinė įvairovė ir šiuolaikinio gyvenimo Švedijoje atspindėjimas, todėl į šią seriją pateko ir eseistinis romanas apie moterų pasaulį, ir romanų trilogija apie moterų savarankiškėjimo kelią nuo XX a. pradžios, ir detektyvas, ir psichologinis romanas, ir kitų žanrų kūriniai.

Pirmoji ciklo knyga – M. Mazzarellos Neištikimybės vilionės. Šis romanas, pasak S. Radzevičienės, sprendžia šiandieniniam žmogui svarbias psichologines, dvasines problemas: autorė bando atskleisti laisvės ir dvasinės ramybės, erotizmo ir jaukaus ramumo santykį. Knyga ypatinga tuo, kad M. Mazzarella pasitelkia ne tik savo rašytojos talentą, psichologinę įžvalgą, bet ir profesines (ji yra literatūrologė, dėsto Stokholmo universitete) žinias, todėl tekstas klojasi keliais sluoksniais – kalbama apie šiandien aktualias moters, jos santykio su vyru ir bendrąsias žmogaus problemas, kartu apžvelgiama visa literatūros istorija nuo Antikos. Todėl romane kalbama tarsi dviem balsais – pasakojama apie šiuolaikinį gyvenimą, kuris savo ruožtu lyginamas ar net tikrinamas atsižvelgiant į amžiais kauptą patirtį, įskaitomą visuose tekstuose nuo seniausių laikų. Bandydama spręsti, pavyzdžiui, neištikimybės klausimą, M. Mazzarella ieško paralelių tarp labai nutolusių laikotarpių, kultūrų ir prieina prie išvados, kad visais laikais žmonių siekiniai, viltys, svajonės buvo tokie patys, o gyvenimas nuolatos sukosi vieninteliu amžinuoju ratu: santuoka – neištikimybė – santuoka.

Kalbėdama apie antrąjį – literatūrinį, kultūrinį – knygos klodą, S. Radzevičienė sakė, kad kai kurie tekste išnyrantys pavadinimai, personažai, vardai lietuviui skaitytojui gali būti nežinomi, neatpažįstami, tačiau jie įpinti taip subtiliai, kad jokių sunkumų dėl tokio nežinojimo nekyla. Greičiau kaip tik atneša naudos – skaitant romaną, papildomai galima daug sužinoti ir apie pasaulio literatūrą.


Vitalija Pilipauskaitė
 
 
 
Norint komentuoti, reikia prisijungti
 
Čia gyvena krepšinis

Lietuva ir apie Lietuvą