Rašyk
Eilės (73970)
Fantastika (2198)
Esė (1499)
Proza (10427)
Vaikams (2534)
Slam (49)
English (1129)
Po polsku (332)
Vartotojams
Jūs esate: svečias
Dabar naršo: 27 (4)
Paieška:
Vardas:
Slaptažodis:
Prisiminti

Facebook Google+ Twitter

Atsiskaito rašytojų sąjungos spauda

2002-12-07
Atsiskaito rašytojų sąjungos spauda

Vienas iš renginių, pasitinkant po savaitės įvyksiantį Lietuvos rašytojų sąjungos suvažiavimą, buvo gruodžio 3 d. Rašytojų klube surengtas susitikimas su Rašytojų sąjungai priklausančiais periodiniais leidiniais. Neperpildyta klubo salė, žinoma, neatspindėjo šios spaudos skaitytojų kiekio.

Vakarą vedęs LRS pirmininko pavaduotojas Jonas Liniauskas visus keturis leidinius gražiai išrikiavo pagal "amžių". Pirmiausia žodis buvo suteiktas jauniausiajam - jam 24 metai - "Vilniaus" žurnalui. Jo vyriausiasis redaktorius Evaldas Matviekas papasakojo apie gražius sumanymus, užmojus, planus, kurių daugelis taip ir lieka planais, nes stingant lėšų žurnalą leisti labai sunku. Kadaise žurnalas ėjo rusų kalba ("Litva literaturnaja"), turėjo daug skaitytojų ir už šalies ribų, supažindindavo literatūrinį pasaulį su Lietuvos naujienomis. Pasisekimą turi ir angliškas variantas, nes dabar šia kalba pasaulyje plinta pagrindiniai informacijos srautai. Buvo užsimota leisti "Vilnių" prancūzų, vokiečių, ispanų kalbomis, tačiau to neįmanoma įgyvendinti, nes kultūrinės spaudos rėmimo reikalai, pasak E.Matvieko, yra tik suvaidintas, bet ne realus dalykas.

"Nemuno", kuriam dabar jau 35-eri, vyriausiasis redaktorius Algimantas Mikuta pristatė jaunatviškumu bei puikiom iliustracijom išsiskiriantį žurnalą. Problemos ir čia tos pačios, kalbėjo redaktorius, norint gauti gerų rašinių, reikia mokėti ir gerus honorarus. O leidinys to nepajėgia, atvirkščiai - jis yra priverstas riboti savo planus mažindamas puslapių skaičių. Žurnalas gali būti ir toliau leidžiamas toks, koks yra, tačiau be rimto finansavimo ženklios įtakos kultūrai daryti nepajėgs.

"Literatūros ir meno" (leidiniui 56-eri) vyriausiasis redaktorius Kornelijus Platelis kalbėjo apie savaitraščio naujoves. Skaitytojams turėtų būti naudingas "kultūros žemėlapis", turėtų sudominti "jaunimo puslapiai", humoras, pastangos aprėpti dabartinį kultūros procesą bei pažymėti įsimintinas datas. Spausdinama daug originalios kūrybos bei vertimų. Tačiau, stokojant finansų, sunku kontroliuoti kokybę. K.Platelis taip pat papasakojo apie naują "Literatūros ir meno" bei "Dienovidžio" projektą, kuris bus pradėtas įgyvendinti nuo ateinančių metų, ir pristatė neseniai po "Literatūros ir meno" vėliava pradėjusį eiti žurnalą jaunimui "Aktyvios jungtys".

Paskutinysis kalbėjo solidžiausio leidinio (jam 60 metų) "Metų" redaktorius Danielius Mušinskas. Žurnalas skirtas vien literatūros reikalams, čia publikuojama daug rimtų straipsnių, aptarimų, neužmirštami ir kultūros reiškiniai, spausdinama daug originaliosios kūrybos. Tačiau kultūrinė spauda marinama, anot D.Mušinsko, nes kiekvienų metų gale - vis ta pati nežinia, kokia bus dotacija.

Kritiškų pastabų "Literatūrai ir menui" išsakė Romas Sadauskas. Apie kultūrinę spaudą apskritai kalbėjo rašytojai Algimantas Baltakis, Eugenijus Ališanka, Kazys Almenas, Juozas Aputis. Į susirinkusiųjų klausimus atsakė leidinių darbuotojai - "Dienovidžio" vyriausioji redaktorė Aldona Žemaitytė, "Literatūros ir meno" bendradarbis Alvydas Šlepikas, "Metų" skyriaus redaktorius Regimantas Tamošaitis, "Nemuno" darbuotojas Donaldas Kajokas.

Baigdamas pokalbį LRS pirmininkas Valentinas Sventickas priminė, kad Rašytojų sąjungai priekaištaujama dėl periodinių leidinių kiekio, bet rašytojams tai yra vieta skelbti kūrybai, kaip kad salės yra būtina erdvė dailininkams, muzikams ar teatralams. Rašytojų spauda atvira ir kitiems menams, tik, jo nuomone, norėtųsi gyvesnės, kvalifikuotos publicistikos, išsamesnio, konkretesnio kalbėjimo apie iškilesnius mūsų kultūros reiškinius.Paulina Žemgulytė
 
 
 
Norint komentuoti, reikia prisijungti
 


Čia gyvena krepšinis

Lietuva ir apie Lietuvą