Rašyk
Eilės (78294)
Fantastika (2285)
Esė (1541)
Proza (10855)
Vaikams (2686)
Slam (68)
English (1208)
Po polsku (347)
Vartotojams
Jūs esate: svečias
Dabar naršo: 5 (1)
Paieška:
Vardas:
Slaptažodis:
Prisiminti

Facebook Twitter

2015 m. Europos Sąjungos literatūros premija – U. Radzevičiūtei

2015-04-15
2015 m. Europos Sąjungos literatūros premija – U. Radzevičiūtei

Šių metų balandžio 14 d.  Londono knygų mugės atidarymo ceremonijoje Europos Komisijos atstovas Tiboras Navracsicsas paskelbė 2015 metų Europos Sąjungos literatūros premijos laureatus. Tarp jų – lietuvių rašytoja Undinė Radzevičiūtė. Premija rašytojai skirta už romaną „Žuvys ir drakonai“.

ES literatūros premija siekiama atkreipti dėmesį į turtingą Europos šiuolaikinės literatūros kūrybinį potencialą, skatinti literatūros sklaidą Europoje ir raginti labiau domėtis kitų šalių literatūra.

Kaip savo kalboje pabrėžė Tiboras Navracsicsas: „Tai vienintelė knygų premija, skirta geriausiems perspektyviems autoriams iš visos Europos, nepaisant jų kilmės šalies ir kalbos. <...> Literatūra atveria protus, leisdama mums suartėti ir pažinti vienas kitą geriau, o tai dabar dar svarbiau nei kada nors anksčiau.“

Undinės Radzevičiūtės kūrinį „Žuvys ir drakonai“ kritikai vadina vienu geresnių pastarojo dvidešimtmečio romanų. Kūrinyje pasakojamos dvi istorijos, jas skiria erdvė, laikas ir situacijos, kuriose atsiduria veikėjai, o jungia Rytų ir Vakarų kultūros susidūrimas, difuzija. Pirmoje istorijoje atskleidžiama XVIII amžiaus europiečio svajonė pakeisti „tvarką“ visame pasaulyje. Antroje kalbama apie šiuolaikinį žmogų, norintį pabėgti į jau nebeegzistuojančią Kiniją.

U. Radzevičiūtė taip pat yra parašiusi kūrinius „Strekaza“, „Frankburgas“, „Baden Badeno nebus“ ir „180“. Rašytojos knygos įtraukiamos į kūrybiškiausių, geriausių metų kūrinių sąrašus. Unikalus rašymo stilius, originali estetiškai išbaigta struktūra, koncentruota mintis U. Radzevičiūtei leidžia užimti savitą, aiškiai apibrėžtą vietą šiandienos literatūros tradicijoje.

Pirmą kartą ES literatūros premijos buvo įteiktos 2009 m. Nuo tol ES programų „Kultūra“ (2007–2013 m.) ir „Kūrybiška Europa“ (2014–2020 m.) lėšomis finansuotas 56 laureatų knygų vertimas į 20 kalbų. Finansavimas skirtas 203 vertimams.

2009 m. ES literatūros premija buvo įteikta Lietuvos rašytojai Laurai Sintijai Černiauskaitei už knygą „Kvėpavimas į marmurą“, o 2012 m. – rašytojai Giedrai Radvilavičiūtei už esė rinkinį „Šiąnakt aš miegosiu prie sienos“.

Kiti šių metų nugalėtojai: Carolina Schutti (Austrija), Luka Bekavac (Kroatija), Gaëlle Josse (Prancūzija), Edina Szvoren (Vengrija), Donal Ryan (Airija), Lorenzo Amurri (Italija), Ida Hegazi Høyer (Norvegija), Magdalena Parys (Lenkija), David Machado (Portugalija), Svetlana Zuchova (Slovakija) ir Sara Stridsberg (Švedija). Laureatams premijos bus įteiktos birželio 23 d. Briuselyje. 

Rašytojai

 
 
Norint komentuoti, reikia prisijungti
 


Čia gyvena krepšinis

Lietuva ir apie Lietuvą