Rašyk
Eilės (75827)
Fantastika (2218)
Esė (1521)
Proza (10680)
Vaikams (2570)
Slam (50)
English (1166)
Po polsku (332)
Vartotojams
Jūs esate: svečias
Dabar naršo: 8 (0)
Paieška:
Vardas:
Slaptažodis:
Prisiminti

Facebook Twitter

Moteriška ir vyriška literatūra
2012-03-19 12:57
Ne kartą yra tekę girdėti terminą "moteriška literatūra", tačiau tokio apibūdinimo kaip "vyriška literatūra" lyg ir nėra. Kodėl? Ar tai ženklas, kad tai, ką mėgsta vyrai, yra universalu? O gal vyrai tikrai tokie šaunūs, kad savo išskirtinai vyriškų interesų į grožinę literatūrą nekiša, priešingai nei moterys? Arba gal moterys tiesiog nusižemina ir paklūsta vyrų kultūrai, pripažindamos, jog tai, kas priimtina vyrams, be išlygų turi būti priimtina visiems?
Blogas komentaras Rodyti?
2013-05-01 10:20
Ugniaširdė
Aš nemanau, kad čia kas nors prieš ką nors "žeminasi". Kiek esu knygų skaičiusi, tai man tiek vyrų autorių, tiek moterų autorių kūriniai patinka. Tiesą sakant, aš rinkdamasi knygą net nežiūriu į autorių, žiūriu kokia istorija. Visgi, beskaitant visąlaik atspėju ar vyras rašęs ar moteris. Taip, moteris rašo jausmingiau, o vyras - detaliau. Tačiau didžiausią skirtumą matau meilės scenose. Vyras visąlaik rašo tik apie veiksmą (bent jau aš kiek skaičiusi, tai taip ir būdavo), moterys daugiau apie tuo metu apimančias emocijas. Taigi, skaitytojas, norintis sausesnio teksto gali rinktis vyrų parašytą literatūrą, o jei jausmingesnio - moterų. Ir nereikia čia sakyti, kad vyrų rašliavos yra geresnės, nei moterų rašiavos ar panašiai. Kiekvienam patinka vis kas nors kita ir pasirenkama tai, kas norima.
Įvertinkite komentarą:
Geras (1) Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2013-01-10 22:14
Nuar
Skaitau ir pradedu galvoti: "Dieve, o koks blogas pasidarė tas mūsų pasaulis, kuriame moteris, pasidabinusias vyriškais juodais dalykiniais kostiumais vadina "biznio ledi" ir lenkia galvas prieš jų verslo talentą, o vyrus aptemtais džinsais tituluoja "pedikais". Bet ir šioje betvarkėje, manyčiau yra žavių dalykų, na, pavyzdžiui, kad ir metų gražiausias moterų bučinys. Vienu žodžiu - jovalas. Gyvenime, kaip ir literatūroje. Viskas keičiasi, viskas kažin kur, bet tik ne ten, kur mes laikome teisinga, juda. Ir sugrįžta kadaise užmiršta tiesa, kai moteriška ir vyriška literatūra buvo suprantama visiškai ne tai, kaip mes manome dabar. Pastoviu išlieka tik vienas - vyrai visada mokėjo geriau gaminti maistą už moteris. 
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas (1)
Blogas komentaras Rodyti?
2013-01-10 22:04
Marquise
Prisiminiau dar vieną faktą, kuris gal paaiškins, kodėl yra "moteriška" ir "kita" literatūra.
Gaila, kad nepamenu šios informacijos šaltinio, tačiau kažkur skaičiau, kad statistiškai moterų intelektas svyruoja apie vidutinį. T.y. visų mūsų (moterų) intelektas panašus. Tuo tarpu vyrų intelektas dažniau būna labai aukštas arba labai žemas. Pasaulyje yra daugiau genijų vyrų, bet ir idiotų daugiau... :)

Grįžtant prie literatūros, matyt lengviau pasiūlyti produktą labiau susitelkusiai ir koncentruotai, intelektualiai ir (neslėpkim) emociškai, artimai individų grupei, negu į vieną rėmą sutalpinti visus einšteinus ir vyrus, kurie į savo skaitytos literatūros sąrašą įtraukia tokius veikalus kaip KET :)


Valkai, nesupratau, apie kokį atsakymą rašei?

Įvertinkite komentarą:
Geras (1) Blogas (1)
Blogas komentaras Rodyti?
2013-01-10 20:51
Supermassive black hole
O dar yra moteriškos ir vyriškos profesijos ;) nors stereotipus ir stengiamasi laužyti, tačiau aš įtariai žiūrėčiau į vyrą, skaitantį na tarkime Jodi Picoult. Įtariai žiūriu ir į vyrus, nešiojančius super aptemptas kelnes ir ryškiai ružavas maikutes.
Ir nors pati svajoju apie motociklą, tai dar nereiškia, jog leisčiau savo vyrui "kepti kotletus".
Gal tiesiog tegu berniukai žaidžia su mašynėlėmis, žiūri Songokus, žavisi transformeriais ir skaito Jacka Londoną ;) nes jau dabar įtartina žiūrėti į jaunąją kartą :)
Įvertinkite komentarą:
Geras (1) Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2013-01-10 17:59
Valkas
Obelėl, ar mes prieš tai nesutarėm, kad šit atema lyg ir ne iš tų? =]

Bet apačioj jau daug kas buvo išnagrinėta. Marquise, turėtum rast atsakymą, jei ne klystu.
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas (1)
Blogas komentaras Rodyti?
2013-01-10 17:17
S_
S_
labai myliu moteris ir dažnai (na, kartais gal) kepu kotletus. patinka moters dominavimas ir nuoširdžiai džiaugiuosi moterų pasiekimais tiek mene, tiek politikoje, tiek sporte, whatever...
bet reikia suprasti, kad antropologiškai taip susiklostė, jog turi praeiti TŪKSTANČIAI metų, kad vyras psichologiškai nesijaustų atsakingu: už mylimos moters laimę, už šeimos saugumą ir gerovę, už pakankamą žvėrienos kiekį šaldiklyje ir t.t., ir panašiai :) vyras turi būti stiprus, jam negalima verkti ir taškas. whatever...
beje, kai skaitot "Šiandien madam pareis vėliau", juk suprantat, kad tai "moteriška literatūra", o kai skaitot "Turėti ir neturėti", iškart aišku, kad tai "vyriška literatūra". Ir nėra čia ko stebėtis ar piktintis dėl to, tai natūralu. whatever... 
Įvertinkite komentarą:
Geras (1) Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2013-01-10 16:23
Laukinė Obelis
Marquise, va būtent - jei būtų vyriška ir moteriška literatūra, viskas būtų tvarkoj, kaip vyriški bei moteriški drabužiai. Man užkliuvo tai, kad yra "moteriška literatūra" ir "visa kita".
Ai, bet čia tikriausiai irgi viena iš tų temų, į kurias tiek Aurimaz, tiek Valkas pasakytų - geriau eikit kotletų kepti...
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas (1)
Blogas komentaras Rodyti?
2013-01-10 14:50
Marquise
Paskaičiau tavo klausimą, Laukine, ir pagalvojau, o ko neskirsto į vyrišką/ moterišką? Filmai? Muzika? Knygos? Automobiliai? Profesijos? Namų ruošos darbai? - viskas padalinta tarp šių polių. Kad ir kaip būtų, bet kai geriau pagalvoji, tai gal mes dar ir nesame lygios vyrams? Nežinau srities, kur tikrai būtų lygybė (bent dabar nesugalvoju). Matyt per mažai dar amžių praėjo, kad vyrai atsisakytų savo dominavimo :)
Yra normalių vyrų, nesakau, bet imant statistinį vidurkį manau yra taip, kaip yra
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas (1)
Blogas komentaras Rodyti?
2013-01-10 10:08
pilkė_
:) o kodėl jeigu kalbama apie vyrą ir moterį kartu, tai būdvardis vis tiek vyriškosios giminės?

Manau, kad ir kur tokie svarstymai prasidėtų, vis tiek visi keliai veda amžinosios diskusijos link.... :)
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas (1)
Blogas komentaras Rodyti?
2012-06-22 01:03
_ ho ho ho ir olimpiada _
bet aš tikiuosi, jog tas kas yra sav. geriausiuose kaip mana įvardinta mot. proza, ji niekada nebus sudėta į knygas, gana jau *erelyčių, gana mama, gana tėt, nebeleiskit tokių knygų.
Įvertinkite komentarą:
Geras (1) Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2012-06-22 01:01
_ ho ho ho ir olimpiada _
šnd kaip tik, yr prozos, sav. geriausiuos. baisiai noris vadint ją moteriška. ji čia valdo lyg ir. nzn kaip fantastikoje. gal ir kokia moteriška fantastika. ufonautai su žaliuonančių kalafiorų pievose.
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas (1)
Blogas komentaras Rodyti?
2012-06-21 12:33
Valkas
Jurtuk, kada paskutinį kartą laikei rankose knygą? Musėt, seniai, jei išvis kada nors.
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas (1)
Blogas komentaras Rodyti?
2012-06-20 14:53
_ ho ho ho ir olimpiada _
na jei religingas, tai matyt katalikas koks )
Įvertinkite komentarą:
Geras (1) Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2012-06-19 22:46
Jurutukas
Skirstymą į "vyrišką" ir "moterišką" literatūrą sugalvojo labai religingas kritikas arba pedantiškas knygų pardavėjas, kad būtų tvarka kaip bažnyčioje, kairėja - moterų pusė, o dešinėje - vyrai.
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas (2)
Blogas komentaras Rodyti?
2012-06-19 00:26
_ ho ho ho ir olimpiada _
mažesniųjų tautų lit-e, paskutiniu metu būtent tokia domiuosi, vis ryškėja tokie bruožai kaip individualumas, neišskiriant ar jis vyriškas ar moteriškas. to individualumo dėka net nebebūna aišku, kokiam žanrui reik priskirt daugelio autorių kūrybą.
bet jei jau tema yra mot vs vyr literatūrą, tai toks supriešinimas yra galimas. vienas atgrasiausių mano skaitytų dalykų yr vokiškai rašančios moters detektyvas, pavadinime turėtų būt žodis paštininkas, tiksliai neprisimenu. pati istorija yra įdomi, bet ji papasakota moters ir tai yra pastebima iš buitinių smulkmenų, kurios retai yra įdomios vyrams, plius jos pasakojamos su feministiniu užmoju, nelogiškai, smulkius nutikimus nei iš šio nei iš to paverčiant moteriškomis tragedijomis, kurios dažnai ne tik neparyškina detektyvinio pasakojimo, bet jį užgožia dažniausiai įsiterpdamo taip, lyg būtų perspausdintos iš prastų moteriškų žurnaliukų.
šiaip gera literatūra nebūna ar jei ir būna, tai tik nedažnais atvejais moteriška arba vyriška, dažniau ji būna priimtina visiems. pas mus retai giliau paliečiami psichologiniai aspektai, užsienio lit-e nagrinėjami tiek vyrų, tiek moterų, nors mūsuose lyg ir priimta manyti, jog psichologiniai dalykai labiau priimtini moterims, užsieniečių autorių eksploatuojami jau senokai, pas mus tos temos nepaliestos visai arba tik klišiniu būdu, sukuriant ir aprašant dirbtinį konfliktą, tarkim kai vyras vairuoja automobilį, žmona jį ima ėsti ir jam priekaištauti. nuobodoka, per daug standartiška, neliteratūriška.
norėjau pasakyti, kad asmeniškai mane labiau domintų moteris vs vyras santykis pačioje literatūroje, nei jos skirstymas į vyr ir mot.
ir šiaip, Oskaras Vaildas ir kai kurie kiti buvo gėjai, tai gal tada  būtų galima skirstyti literatūrą dar ir į gėjišką taip pat. arba į vyrišką, moterišką ir gėjišką filosofiją jau nuo graikų ar dar ankstesnių laikų.
o tai apie ką kalba valkas atrodo nonsensas. nematau vyrų skaitančių tokią literatūrą. prastą tai taip, bet tik ne tokią kokia paminėta.
Įvertinkite komentarą:
Geras (1) Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2012-06-14 16:00
Valkas
Le Hawk, jei tau kada nors būtų tekę dirbti bibliotekoje, būtum pastebėjęs, kad saldžiai vienodus meilės romanus vyrai skaito. Nešasi juos vogčiomis, dairydamiesi aplink, užspaudę tarp Suvorovo ir Buškovo tomelių. Ir ne todėl, kad būtų latentiniai homoseksualai (tamsta, sprendžiant iš praeito pareiškimo, toks esi - bet juk meilės romanų neskaitai). Tiesiog prasidėjus atitinkamam amžiui atsiranda atitinkami kompleksai, kuriuos lengviausia nuraminti skaitant apie turtingų ir laimingų žmonių meilės isterijas. Tai būdinga abiejų lyčių atstovams.
Įvertinkite komentarą:
Geras (1) Blogas (1)
Blogas komentaras Rodyti?
2012-06-13 15:17
Le Hawk
Šmadrija - vyras? Aš giliai sukrėstas. O aš jau beveik buvai pajutęs simpatiją - galvojau, tokia cool pana, gerai rašo, ne kažkokias saldybes, gerai prikolina - kad man tokią žmoną... Nemėgstu saldžių mergų.
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas (1)
Blogas komentaras Rodyti?
2012-06-13 15:11
Le Hawk
Kažkiek skirtumas yra. Keista būtų matyti vyrus, skaitančius saldžiai vienodus meilės romanus. O moterų, kurios mėgtų tarkim V. Suvorovo knygas apie WW2 ir politines - militaristines tų laikų pinkles, irgi nepažįstu.
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas (1)
Blogas komentaras Rodyti?
2012-04-11 19:36
Valkas
Flaxai, nustok kompromituoti Šmadriją. Žinau, kad ji... keista, bet kam gi tai. Turėk sarmatos. =]

Jo, iš esmės prie visų marketingų dar reikia pridėti ir stigmą. Iki XIX amžiaus moterų kūrėjų buvo sočiai (nuo Sapfo iki Šampanietės ir toliau), bet palyginus su vyrais jos tyliai sėdėjo kamputyje.
Įvertinkite komentarą:
Geras (2) Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2012-04-11 09:16
Flax
Obelis ir Gmitė teisios. Yra "moteriškos literatūros" stigma bei išankstinės nuostatos ir jokie paaiškinimai apie marketingo jėgą nepakeis to, kaip vyrai reaguoja į autores moteris. Kokias žinote autores iki 19 amžiaus pabaigos? Moterys į lietratūrą įsiveržė ne taip seniai ir joms dar daug teks kovoti prieš stereotipus. Vien tai, kad Alice Bradley Sheldon ilgus metus rašė science fiction su vyrišku pseudonimu sako labai daug. Ar yra nors vienas vyras, kuris rašė su moterišku pseudonimu? (Atmetant Šmadriją, of course, kuri, būdama vyru, bando įsijausti į moters rolę rašykuose :D)
Įvertinkite komentarą:
Geras (2) Blogas
1 2 3
[iš viso: 44]


 
Norint komentuoti, reikia prisijungti
 
Čia gyvena krepšinis

Lietuva ir apie Lietuvą