Rašyk
Eilės (75825)
Fantastika (2218)
Esė (1521)
Proza (10680)
Vaikams (2570)
Slam (50)
English (1166)
Po polsku (332)
Vartotojams
Jūs esate: svečias
Dabar naršo: 18 (4)
Paieška:
Vardas:
Slaptažodis:
Prisiminti

Facebook Twitter

Grožinės literatūros tikslas(-ai)
2012-11-19 12:32
Apklausoje pateikti variantai, bet galbūt (tikriausiai) jų nepakanka.
Tad pasvarstykime, pabandykime atrasti ir suprasti (arba pasidalinti žiniomis ir idėjomis), kam mums ir kūrėjams reikia grožinės literatūros, kokie jos tikslai?
Išmąstėte ką nors revoliucinio, o gal norite papildyti/išplėtoti jau esančius variantus? Nesikuklinkime : )
Blogas komentaras Rodyti?
2012-11-24 20:36
______________________________
valkas pirmas (ne)būtų pradėjęs
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas (1)
Blogas komentaras Rodyti?
2012-11-24 20:26
Valkas
Nemanai, Omnia, kad bandymas logiškai pagrįsti savo nuomonės teisingumą tokioje srityje automatiškai suponuoja hipotezę, kad tėra [i]viena[/i] teisinga nuomonė šiuo klausimu, o visos kitos - klaidingos? Kaip gali būti viena teisinga nuomonė tokiu klausimu, kaip "koks yra grožinės literatūros tikslas"? Nori pasakyti, kad jei žmonės skaito ir rašo literatūrą norėdami užsiimti savotišku eskapizmu, tai to jie tikrai niekada nedaro tiesiog dėl idėjų skleidimo (Nuar), katarsio (Obelis), pramogos (Mylista) ar garbėtroškos (Gitana)?


(atsiprašau už piknaudžiavimą retoriniais klausimais)


Gali sakyti, kad viskas, ką išvardijau, iš esmės yra viena ir tas pats (iš dalies sutikčiau) arba įeina į tavo pasiūlytą apibrėžimą (irgi iš dalies sutikčiau), bet tai visiškai paneigia bandymas oponuoti kitų nuomonėms ("Aš vis tik mėginčiau grįžti prie savo duotos definicijos. Literatūros skaitymas yra..." - kad ir kaip švelniai suformuluotas, tai vis dėl to prieštaravimas).


O dėl trolinimo net nežinau ką atsakyt. Dievaž, įvarei į kampą - jaučiuosi lyg pabandęs padėti senutei pereiti gatvę ir už tai gavęs lazda per kuprą. Bet tiek to, įsivaizduokim, kad kiekvienas turi savitą būdą padėkoti.
(čia egoistiškai taip išėjo, pardon)(beigi didžiai prašau nepykti, kad užuot dalyvavęs diskusijoj kumščiuojuosi su Omnia - tiesiog jis pirmas pradėjo)
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas (1)
Blogas komentaras Rodyti?
2012-11-23 09:52
Laukinė Obelis
Manau, kartais tikimės per daug rimtų nuomonių apie tai, ko galbūt neišmanome, nors kasdien ir rašom, ir skaitom(batsiuvys gal irgi nemokėtų dorai paaiškinti, kam tie batai...).
Savo požiūrį į skaitymą jau išsakiau.
O apie rašymą - manau, ne vienam rašančiajam tai yra būdas, kaip pasakyti tai, ko galbūt kitaip pasakyti nepavyksta arba tiesiog nesinori. Ir bendravimas su pasauliu. Būtent - bendravimas, ne vienpusis kalbėjimas auditorijai. Atgalinis ryšys labai svarbus. O gal netgi tikslas? Ne, nesakau, tokia nuostata teisinga, bet realybė galbūt neretai tokia.

Va, P.Coelho žodžiai: "Visada stebiuosi matydamas, kad kiti, ieškantys tos pačios salos, ją randa mano knygoje. Pasakoja apie tai draugams, paslaptingas tinklas pamažu plečiasi, ir tai, ką rašytojas laikė atsiskyrėlio darbu, virsta tiltu, laivu, priemone, kuriais keliauja ir bendrauja sielos. Nuo tos dienos jau nebesu pasiklydęs audroje žmogus, skaitytojų dėka susitinku pats su savimi, suprantu, ką parašiau, tik pamatęs, kaip tai vertina skaitytojai."

Ar ne tiesa? Man tai taip.
Įvertinkite komentarą:
Geras (1) Blogas (1)
Blogas komentaras Rodyti?
2012-11-23 04:44
omnia
Ką gi, pacituosiu ir aš:

Visi trys komentarai pakankamai akivaizdžiai yra bandymas logiškai pagrįsti savo nuomonės teisingumą (1) bei vienatiniškumą (2).

1) Na, būtent taip ir suprantu diskusiją.
2) Šito neįžiūriu, Valkai.

Sutik, trolinti lengviausia, tai tokia rašyko giluminė tradicija. Atėjau į fantastų skyrelį ir numečiau postmodernų absurdą. Atėjau į bet kurį skyrelį ir kliūstelėjau teksto (jei ką aš pradedantysis). Atėjau po beviltiškai nesubrendusiu kūriniu ir atsiriaugėjau (šituo ir pats esu apsikrėtęs, mea culpa).

Aš pasiilgstu bent kiek atidesnio žvilgsnio į tai kas skaitoma, atsakingesnio prisilietimo prie klaviatūros, mažiau anonimiško ir brandesnio bendravimo.

Suprantu, kad ne čia pataikiau, bet tikriausiai zuika išmokė mane mylėti jus tokius, kokie esate, tad nepykit arba pykit, jei pabambėsiu retsykiais.

Baikit vieną kartą trolinti, ir užsiimkit kūryba, šikniai.
:]
Įvertinkite komentarą:
Geras (2) Blogas (1)
Blogas komentaras Rodyti?
2012-11-23 01:33
______________________________
aš paspaudžiau - blogas
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas (1)
Blogas komentaras Rodyti?
2012-11-23 00:00
Valkas
Och, hoperbolė, sakai. Ką gi, pats laikas pirmą kartą gyvenime pasinaudoti stebuklingu citatos mygtuku =]
omniaAš vis tik mėginčiau grįžti prie savo duotos definicijos. Literatūros skaitymas yra panirimas į alternatyvą. Ji gali būti įvairi: nuo galaktikų ir planetų iki vidinio autoriaus pasaulio. Tai kelionė alternatyviuoju pasauliu. Jos dedamosios dvi: rašytojo variklis, ir mano, skaitytojo, kuras šiam traukiniui. Malonumas yra tik vaizdas per iliuminatorių. Be to niekaip, bet ne tame esmė.


Cho cho!
NuarŽmogus yra visuomeninė būtybė. Gyvenimas visuomenėje yra pagrįstas vieno individo dominavimo prieš kitus įtvirtinimu. Ir tai išliko dar nuo laikmečio "prieš išlipant iš medžio". Literatūra yra puikus ir rafinuotas išlavintos visuomenės būdas įtvirtinti savo ir savo idėjų dominavimą. Todėl man labiau patinka, kai tai yra laisvalaikio pramoga, kada galima mėgautis patinkančiomis istorijomis ar eilėmis. Literatūra tai vieta, kur nereikia kas dieną kautis dėl išlikimo. Grynai neprofesionalus požiūris.:) 


Cho cho cho!
Laukinė ObelisAha, matau, kad Mylista toliau pramogas propaguoja (kaip ir savo kūryboje). Ir tai man kliūva – savaime suprantam! (Fire!) Gal tai tik kabinėjimasis prie žodžių, bet visgi nenorėčiau grož.literatūros priskirti pramogai. Dvasinis malonumas dar toli gražu ne pramoga! Man. Grožinės lit.skaitymą dažnai galėčiau prilyginti darbui, kuris teikia dvasinį pasitenkinimą - kol skaitau arba perskaičius, o gal net dar vėliau. Pramoga yra visai kas kita!


Ochochochocho!!!

Visi trys komentarai pakankamai akivaizdžiai yra bandymas logiškai pagrįsti savo nuomonės teisingumą bei vienatiniškumą. Na gal išskyrus Nuar gabalą, bet nepaisant smailo jis vis vien buvo suformuluotas gan kategoriškai, taigi.

O kur dar tas vargšas su save apgaudinėjantis, iliuzijų apakintas, pasaulį nuvertinantis, idealizmu springstantis žmogelis, paspaudęs "Blogas" ties Gitanos komentaru? Vien dėl jo šioje diskusijoje turėtų kilti ekskrementų audra.


Bet tiek jau to, tik pajutau pareigą įsikišti. Tęskit. Nuo šiol, drįstu tikėts, pasišvaistyti kumščiais niekam noras nekils ir diskusija manifestacijų paradą primins mažiau. =]
Įvertinkite komentarą:
Geras (1) Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2012-11-22 22:25
dailiulia
Ji pati iš savęs neturi tikslo. Nebent tie, kurie rašė, turėjo tikslą, kad jų kūriniai būtų skaitomi ar dar kaip kitaip. Vis tik man bet koks autoriaus tikslas ir bandymas užbėgti už akių atpigina kūrinio vertę. Kažkaip daug geriau skaitosi kūryba tų autorių, kurie nežinojo, kaip parašys - gerai ar blogai ir tik parašę galbūt tarė: visai nieko. Tie, kurie dar neparašę dėliojo liaupses negimusiam kūdikiui, atrodo apgailėtinai :)
O pats skaitymas, rašymas, bet koks sąlytis su literatūra įneša kažką naujo, suteikia naudą, jeigu nori, kad suteiktų. Iš dalies manau, kad literatūroje matome tai, ko mums trūksta. Liūdna? Net tragedijoj atrasime juoką :)
Iš dalies tai slėpimosi po veikėjais pasaulis. Bet tik iš dalies.
Mane apskritai žavi gyva literatūra. Kūriniai, kurių veikėjai ar mintys, ar kvapas pasilieka ilgam. Kūriniai gausūs poezijos. Būtent poezija, išjautimas suteikia gyvastį kūriniui. Kartais net tie kūriniai, kurie vadinami "dvasiniais vedliais" ar panašiai būna kur kas labiau bedvasiai nei tie, kurių neafišuoja :) Čia, žinoma, nekalbu apie kepančius vieną romano po kitą, tuščiažodžiaujančius ir to nejaučiančius. Kalbu apie dermę tarp žodžio ir jausmo. Kartais tėra tik žodis. Tik spausdintas žodis.
Įvertinkite komentarą:
Geras (1) Blogas (1)
Blogas komentaras Rodyti?
2012-11-22 17:38
Laukinė Obelis
Neįžvelgiu čia pernelyg rimto įrodinėjimo. Pasidalinimas nuomonėm, ir tiek. Savos gamybos dviračių paroda, kitaip tariant. :)
O šiaip jau, visai smagu būtų, jei diskusijos būtų karštesnės. Kodėl gi ne?
Įvertinkite komentarą:
Geras (1) Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2012-11-22 15:57
omnia
„kiekvienas bando įrodyti“
:]
šiek tiek hiperbolė, sakyčiau...
Įvertinkite komentarą:
Geras (1) Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2012-11-22 14:01
Valkas
Omnia, nemanai, kad kalbėjimas kartais irgi gali būt svarbus? Tarkim šiuo atveju. Nes pavyzdžiui aš nesuprantu, kaip galima kalbėti apie literatūrą tokiu būdu, kokiu iki šiol kalbama šitoj diskusijoj. Ne tik kad išradinėjat dviračius, bet kiekvienas bando įrodyti, kad jo dviratis yra vienintelis tikrasis - kitų dviračiai neturi teisės taip vadintis, nes ratų skersmuo juose dviem centimetrais mažesnis, o vairas išlenktas dešimčia laipsnių labiau.
Įvertinkite komentarą:
Geras (2) Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2012-11-22 03:04
omnia
Kaip ir visame rašyke, čia du būdai reikšti mintis:
vieni mėgina kalbėti apie skaitymą ir rašymą, o kiti apie kalbėjimą apie skaitymą ir rašymą.

Savo gėdai, nesulaukęs žmoniškos reakcijos į pirmojo tipo mintis perėjau šiuo įrašu į metalygį ir aš.
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas (1)
Blogas komentaras Rodyti?
2012-11-21 20:38
______________________________
įkvėpimui įkvėpimas
Įvertinkite komentarą:
Geras (1) Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2012-11-21 17:52
Laukinė Obelis
Šauniai čia Nuar: ...ne tik rašymui, bet ir skaitymui būtinas įkvėpimas. Ir kaip dar galima būtų nesutikti?..
Įvertinkite komentarą:
Geras (2) Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2012-11-21 17:49
Laukinė Obelis
Ne, aš tik su Mylista mušiuos. Kitų baisiai bijau, todėl apsimetu, kad sutinku... ;)
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas (1)
Blogas komentaras Rodyti?
2012-11-21 16:26
Valkas
Nugi, o dabar visi - Omnia, Nuar, Obelis - draugiškai susimuškit, bandydami kumščiais įrodyti, kokie esat teisūs ir kaip visi kiti neišmano, kodėl ir kam kuria =]

Tiesa, išskyrus Gitaną. Ji visą puikiai suvokia.
Įvertinkite komentarą:
Geras (1) Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2012-11-21 11:28
Gitana Siauliene
kūrybos tikslas mano-būtinai po mirties mano eiles skaitytų ir mintinai mokytųsi pagal programą mokyklose, o mokytojai apgailestautų-mirė taip ir nepripažinta, iš to sielvarto ir mirė...
Įvertinkite komentarą:
Geras (2) Blogas (1)
Blogas komentaras Rodyti?
2012-11-21 09:42
Nuar
O kas tai yra "kelionė alternatyviu pasauliu": narkotikas, savęs apgaudinėjimas, malonumų ieškojimas, o gal savo ego realizavimas? Tiek skaitytojui, tiek autoriui tinka viskas, nes ir vienam, ir kitam būdingos kasdieniškos žmogiškosios savybės ir pasirinktų vertybių ieškojimas. Ir visa tai vadinama "įkvėpimu", nes ne tik rašymui, bet ir skaitymui būtinas įkvėpimas. Tie, kurie tai daro geriau už kitus, išsiskiria iš kitų tarpo, todėl sakoma, kad turi talentą. Na ,tiek to, yra Dievo patepti.:)
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas (1)
Blogas komentaras Rodyti?
2012-11-21 04:48
omnia
Aš vis tik mėginčiau grįžti prie savo duotos definicijos. Literatūros skaitymas yra panirimas į alternatyvą. Ji gali būti įvairi: nuo galaktikų ir planetų iki vidinio autoriaus pasaulio.

Tai kelionė alternatyviuoju pasauliu. Jos dedamosios dvi: rašytojo variklis, ir mano, skaitytojo, kuras šiam traukiniui.

Malonumas yra tik vaizdas per iliuminatorių. Be to niekaip, bet ne tame esmė.
Įvertinkite komentarą:
Geras (3) Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2012-11-21 00:42
Nuar
Žmogus yra visuomeninė būtybė. Gyvenimas visuomenėje yra pagrįstas vieno individo dominavimo prieš kitus įtvirtinimu. Ir tai išliko dar nuo laikmečio "prieš išlipant iš medžio". Literatūra yra puikus ir rafinuotas išlavintos visuomenės būdas įtvirtinti savo ir savo idėjų dominavimą. Todėl man labiau patinka, kai tai yra laisvalaikio pramoga, kada galima mėgautis patinkančiomis istorijomis ar eilėmis. Literatūra tai vieta, kur nereikia kas dieną kautis dėl išlikimo. Grynai neprofesionalus požiūris.:) 
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas (1)
Blogas komentaras Rodyti?
2012-11-20 22:57
Laukinė Obelis
Aha, matau, kad Mylista toliau pramogas propaguoja (kaip ir savo kūryboje). Ir tai man kliūva – savaime suprantam! (Fire!) Gal tai tik kabinėjimasis prie žodžių, bet visgi nenorėčiau grož.literatūros priskirti pramogai. Dvasinis malonumas dar toli gražu ne pramoga! Man.
Grožinės lit.skaitymą dažnai galėčiau prilyginti darbui, kuris teikia dvasinį pasitenkinimą - kol skaitau arba perskaičius, o gal net dar vėliau.
Pramoga yra visai kas kita!
Įvertinkite komentarą:
Geras (1) Blogas (1)
1 2
[iš viso: 29]


 
Norint komentuoti, reikia prisijungti
 
Čia gyvena krepšinis

Lietuva ir apie Lietuvą