Rašyk
Eilės (78142)
Fantastika (2307)
Esė (1554)
Proza (10911)
Vaikams (2714)
Slam (73)
English (1198)
Po polsku (370)
Vartotojams
Jūs esate: svečias
Dabar naršo: 14 (1)
Paieška:
Vardas:
Slaptažodis:
Prisiminti

Facebook Twitter





Vytautas V. Landsbergis nominuotas Astrid Lindgren premijai

2007-10-19
Vytautas V. Landsbergis nominuotas Astrid Lindgren premijai

Vaikų rašytojas ir režisierius Vytautas V. Landsbergis pristatytas prestižinei 2008 metų Astrid Lindren premijai gauti. Iš viso šiai premijai nominuoti 155 kandidatai – autoriai ir knygų iliustratoriai – iš 61 pasaulio šalies. Visų kandidatų sąrašą galima rasti tinklalapyje www.alma.se.

2002 metais Švedijos vyriausybė įsteigė šią svarbią literatūros premiją, skirtą Švedijos vaikų rašytojai Astridai Lindgren (1907-2002) atminti. Premijos dydis – 5 mln. Švedijos kronų (apie 553 tūkst. dolerių). Ji skiriama už nuopelnus vaikų ir jaunimo literatūrai bei jos populiarinimą. Tai yra didžiausias pasaulinis apdovanojimas šioje srityje.

Astrida Lindgren, sukūrusi tokius visų pamiltus herojus, kaip Pepė Ilgakojinė, Emilis iš Lionebergos, Broliai Liūtaširdžiai ir Karlsonas, kuris gyvena ant stogo, darė ir tebedaro įtaką Švedijos ir kitų pasaulio kraštų vaikų ir jaunimo literatūrai.

Ši literatūrinė premija, kartais dar vadinama mažuoju Nobeliu, siejama ir su vaikų teisių gynimu, nors pagrindinis premijos tikslas yra paskatinti pasaulio domėjimąsi vaikų ir jaunimo literatūra. Astrida Lindgren labai rūpinosi vaikų teisėmis ir visuomet jas gynė. Taigi, itin svarbu, kad ši premija propaguotų vaikų teises pasaulyje ir palaikytų Astridos Lingren humanistinius įsitikinimus.

Astridos Lindgren atminties premija už literatūrą įteikiama autoriui, „kuris vaikams ir jaunimui sukurs aukščiausios meninės kokybės kūrinius, humanistine dvasia primenančia mums Astridą Lindgren“. Taip pat ja gali būti apdovanoti ir asmenys, kurie propaguos vaikų ir jaunimo skaitymą, taip pat ir vaikų knygų iliustratoriai. Yra siūloma, kad premija būtų įteikta vienam ar keliems nominantams, bet ne po jų mirties.

Premijos laimėtojus atrinksianti Švedijos žiuri, susideda iš 12 Švedijos mokslininkų, autorių, iliustratorių, bibliotekininkų ir literatūros kritikų, kurie sukviesti nominuoti galimus laimėtojus. Vienas iš žiuri narių atstovauja Astridos Lindgren šeimai.

2008 metų kovo mėnesį žiuri paskelbs laimėtoją Vimmerby, gimtajame Astridos Lindgren mieste, kuris yra įsikūręs Smolande, Švedijos šiaurėje. Premija bus įteikta birželio mėnesį specialioje ceremonijoje Stokholme.

Mes tikimės, kad premija leis suvokti vaikų ir jaunimo literatūros vertę, – sako Kristina Rennerstedt, Švedijos nacionalinės kultūros reikalų tarybos generalinė direktorė.

Lietuvoje nuo 1994 metų yra išleista 12 Vytauto V.Landsbergio knygučių vaikams:

1994 Rudnosiuko istorijos (pasakos; geriausia 1995 metų knyga vaikams)

1995 Pasakos – nepasakos (eilėraščiai vaikams)

1999 Obuolių pasakos (pasakos vaikams)

2003 Angelų pasakos (pasakos vaikams)

2004 Arklio Dominyko meilė (pasakos; geriausia 2005 metų knyga vaikams)

2005 Pelytė Zita (pasakos vaikams)

2005 Žuveliukas (eiliuota pasakėčia)

2005 Berniukas ir žuvėdros (psichologinė mistinė apysaka)

2006 Tinginių pasakos (pasakos vaikams)

2006 Julijos sapnai (pasakos vaikams)

2006 Kiaušinių pasakos (eilėraščiai vaikams)

2007 Briedis Eugenijus (pasakos)


Vaikų literatūros kritikas doc. Kęstutis Urba:

Pačioje XX amžiaus pabaigoje vaikams pradėjo rašyti jaunesnė menininkų karta, kuri siekė iš vaikų literatūros išstumti bet kokias didaktikos, pamokymo apraiškas, vengė infantilumo, pasitikėjo vaiko kaip adresato intelektu ir nuovoka, vadovavosi meno kaip žaidimo koncepcija. Taip įsigalėjo anksčiau lietuvių vaikų literatūrai nebūdinga nonsenso stilistika, absurdiški, alogiški žaidimai žodžiais, daiktais, įgrisusiais kalbos ir tautosakos štampais.

Svarbiausią vietą šiame kontekste užima Vytauto V. Landsbergio (g. 1962) kūryba. Jo „Obuolių pasakos“ (1999, pakart. 2005) yra siužeto ir stiliaus požiūriu unikali fantasy, kuriame lygiomis teisėmis veikia obuoliai, bulvė Generolė, lapė Ksenofobija, žvirblis Alioša, Adomas ir Ieva, karalius Vytautas Didysis bei stirnos ar kiškio ekskrementai, parodijuojamos folkloro klišės, manipuliuojama gramatikos normomis etc. Kitoje šio autoriaus fantasy „Arklio Dominyko meilė“ (2004) pagrindiniai veikėjai yra logiškai nederantys vienas kitam: arklys ir rugiagėlė. Šios knygos siužetas nuoseklesnis: vaizduojama arklio kelionė į Afriką ir atgal; atviriau formuluojamos vertybės: draugystė, atida, pagalba kitam, gebėjimas džiaugtis mažais, paprastais dalykais, nors ir šioje knygoje visa ko pagrindas vis dar lieka alogizmas, paradoksas.



 

Rašytojai

 
 
Norint komentuoti, reikia prisijungti
 
Blogas komentaras Rodyti?
2007-10-22 15:32
nep
nep
Seniai reikėjo tą žmogų apdovanoti.
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2007-10-20 18:30
cicilvikas
sėkmės.
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Čia gyvena krepšinis

Lietuva ir apie Lietuvą