Rašyk
Eilės (78095)
Fantastika (2304)
Esė (1552)
Proza (10908)
Vaikams (2712)
Slam (73)
English (1198)
Po polsku (369)
Vartotojams
Jūs esate: svečias
Dabar naršo: 14 (0)
Paieška:
Vardas:
Slaptažodis:
Prisiminti

Facebook Twitter





Teorija (proza)
2015-05-17 16:34

Taip, fu koks baisus pavadinimas – kam gali patikti teorija??? Visi juk žino, kad kūryba yra ne koks pilkas amatas, o polėkis, įkvėpimas, mūzos...
Taigi.
Jei taip manote, vadinasi ši diskusija skirta ne jums. Išjunkit langą.

Visiems kitiems: pastebėjau, kad paskutiniu metu tai iš vienų, tai iš kitų rašykų gaunu kažkokių nuorodų apie rašymo metodikas, straipsnių apie įvairių teksto elementų formavimą ir pan. Manau, kad čia jau yra žmonių, kurie norėtų ir galėtų tokiomis žiniomis pasidalinti, todėl labai kviesčiau tai daryti būtent čia.


Pastaba: nesusiję su tema įrašai bus trinami.

Blogas komentaras Rodyti?
2015-06-20 10:13
sesė_mėta
Jei dėl planavimo, tai man patikusi ir jau išbandyta mintis buvo visą kūrinio siužeto planelį atskirom scenom susirašyti ant lipnių lapukų ir susiklijuoti paeiliui ant maždaug A2 dydžio lapo (priklausomai, nuo scenų skaičiaus, manau, gali būti ir mažesnis). Jei kūrinys turi daug siužeto linijų, daug veikėjų, paprasčiau nepasimesti tarp įvykių. Paprasčiau pamatyti, kad galbūt vieną sceną galima perkelti kitur ir panašiai.
Pvz: https://www.youtube.com/watch?v=DNb_TLCWgIg
Su Marquise dėl laisvojo rašymo labai sutinku. Žiauriai gerai veikia. Ypač kai niekaip nesugalvoji siužeto.
Dar visai neblogų patarimų esu radus http://mythcreants.com/.
Įvertinkite komentarą:
Geras (1) Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2015-06-02 11:08
Aurimaz
Vieną idėją skaičiau rašytojo blog'e, kurio dabar greičiausiai nebesurasčiau. Rašytojas gal ir nebuvo pats garsiausias pasaulyje, bet jis pasižymėjo tuo, jog leido siaubingai daug elektroninių knygų savo nedideliam (iki 50 000) gerbėjų ratui ir iš to gyveno.
Kai jo paklausė, kaip jis sugeba per pusantro mėnesio išleisto po knygą, paaiškino taip:

Jis idėjas savo kūrybai generuoja visą laiką (net ir tada, kai rašo). Užsirašo jas į atskirą "idėjų sąsiuvinį". Kai vieną knygą baigia, jis peržvelgia idėjas, atsirenka tuo metu geriausiai atrodančią (ar net kelias iš jų), tada sėda prie tos idėjos ir surašo minimalų knygos "karkasą" - pagrindinius žingsnius, kuriais "keliaus" jo personažas. Tada ima tuos "žingsnius" plėsti kiekvieną individualiai - prirašo smulkenius žingsnius. Tada dar smulkensius, kol atskiros "karkaso" dalys užsipildo pasakojimu. Sunkiausioji dalis - pereiti per visą istoriją ir pakoreguoti taip, kad tie visi atskiri žingsniai susijungtų į vientisą, sklandų tekstą. Viskas, knyga baigta.

Asmeniškai aš tokio darbo nemėginau atlikti, nes man pasirodė šiek tiek neįmanoma į tokį "karkasą" įkomponuoti "gyvus" dialogus. Istoriją taip rašyti galima - bet dialogus? Nežinau, gal kas nors turite geresnį suvokimą, kaip tai gali būti atlikta.

Tokio metodo pliusai - lengviau yra matoma pasakojimo visuma - nuo pradžios iki pabaigos. Turint karkasą, lengviau planuoti "netikėtus" siužeto posūkius - kas tradiciškai rašant dažniausiai būna itin sunkoka. Tokiu metodu lengviau rašyti detektyvus. Šiuo metodu lengviau išvengti grafomanijos - yra konstruojama tik tai, kas reikalinga istorijos eigai. Ir, žinoma, rašymo greitis.

Minusas - kūrybinis malonumas keičiamas į "konstravimo" malonumą. Gal kam nors tai pasirodys patraukliau už tradicinį, nuoseklų pasakojimo rašymą. Mano įsitikinimu, konstravimo metodas iš dalies panaikina istorijos vaizdingumą - jei konstruojant yra išmetama viskas, kas neįeina į projektą, tuomet mes nebepamatysime autoriaus nuklydimų į minčių lankas. Kartais tokie nuklydimai iš tiesų prideda prie istorijos. Kartais tokie nuklydimai įtakoja pačią istoriją (pvz, duoda autoriui netikėtų minčių).
Įvertinkite komentarą:
Geras (3) Blogas (1)
Blogas komentaras Rodyti?
2015-05-17 17:37
varinike
http://blog.janicehardy.com/ čia nemažai gerų patarimų ir pratimų, be to nuolat atnaujinama ir papildoma.
Įvertinkite komentarą:
Geras (1) Blogas (1)
Blogas komentaras Rodyti?
2015-05-17 16:40
Marquise
Laisvasis rašymas.

Gal tai nėra visai teorija, tačiau šią metodiką išmėginau ir jau pasidalnau tikrai ne su vienu čia esančiu.

Šis paprastas pratimas padeda užčiaupti vidinį kritiką ir išlaisvinti pasąmonėje glūdinčias minis. O kas smagiausia, kad nereikalauja labai daug laiko ir beveik jokių pastangų.

Beja tinka ne tik kūrybai bet ir šiaip gyvenime. Padeda lengviau peržengti ribas ir pažvelgti į klausimus iš pačių įvairiausių pusių.

Nuoroda: http://www.writersdigest.com/tip-of-the-day/freewriting-discover-your-inner-voice-find-inspiration-to-write
Įvertinkite komentarą:
Geras (1) Blogas (2)


 
Norint komentuoti, reikia prisijungti
 
Čia gyvena krepšinis

Lietuva ir apie Lietuvą